Styl rustykalny – nie tylko do domu na wsi

Styl rustykalny nieodłącznie kojarzy się z przytulnym, wiejskim domem. Tymczasem jego charakterystyczne elementy z powodzeniem można wykorzystać nawet w mieszkaniu znajdującym się w centrum metropolii. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które z pewnością wyróżni Twoją prywatną przestrzeń i pozwoli Ci stworzyć w niej ciepły azyl. W tym poradniku podpowiadamy, jak osiągnąć ten efekt z gustem.

Przede wszystkim prostota!

Fundamentem stylu rustykalnego jest wybieranie takich dodatków i materiałów wykończeniowych, które są proste w formie, a swoje piękno czerpią z naturalnego pochodzenia. Dlatego wybierając przedmioty do wnętrza, w pierwszej kolejności stawiaj na te, które są wykonane z drewna, wełny, kamienia.

Jak łatwo się domyślić, w rustykalnym mieszkaniu zamiast paneli mile widziany jest parkiet lub wręcz podłoga z litej deski (najlepiej postarzanej). Blaty z laminatu i meble z płyty należy zastąpić drewnem. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać zaciągnięcia kredytu w banku. Takie meble możesz kupić na targach staroci czy po prostu na portalach aukcyjnych. Wiele osób pozbywa się rustykalnych przedmiotów, bo bardziej podoba im się styl nowoczesny. Warto polować na takie okazje!

Skromność

To kolejny bardzo ważny element stylu rustykalnego. Nie należy urządzać mieszkania na siłę, zastawiając każdy możliwy kąt starymi przedmiotami. Wnętrze musi być bowiem przede wszystkim użyteczne. Każdy mebel i dodatek powinien spełniać konkretną rolę – walory estetyczne spadają na drugi plan.

Jeśli wpadniesz w szał kupowania rustykalnych mebli i dodatków, to nieuchronnie upodobnisz swoje mieszkanie do wiejskiego skansenu. Granica między gustownym, rustykalnym designem a cepelią jest niestety bardzo cienka.

Kuchnia – królestwo stylu rustykalnego

Styl rustykalny najłatwiej i najbezpieczniej jest osiągnąć w kuchni. Tutaj wystarczy np. wymienić fronty meblowe na drewniane (i postarzane), postawić na drewniany lub kamienny blat, rozejrzeć się za tradycyjnym stołem i krzesłami. Pamiętaj, że jak najwięcej elementów powinno być wykonanych z drewna.

Ściany w rustykalnej kuchni najlepiej pomalować na biało. Chodzi nie tylko o zachowanie ducha stylu, ale też o lepsze wykorzystanie naturalnego światła i optyczne powiększenie pomieszczenia – ciężkie, drewniane meble mogą je niestety pomniejszać.

Zwróć uwagę na dodatki. Jeśli urządzasz kuchnię w stylu rustykalnym, to dobierz stylizowany sprzęt AGD, postaw na porcelanową zastawę oraz klasyczne, ceramiczne garnki. W takiej kuchni fantastycznie będą też wyglądać różne dodatki nawiązujące do sztuki ludowej – prezentowaliśmy je w naszym artykule na temat folkowej mody w designie.

Co z salonem?

Jeśli nie chcesz przesadzać i w części gościnnej mieszkania wolisz postawić na nieco nowocześniejszy styl, to sięgnij wyłącznie po gustowne, rustykalne dodatki. Fajnym pomysłem będzie przykrycie stołu czy stolika kawowego grubym, lnianym obrusem. Nowoczesną sofę wystarczy natomiast przykryć kocykiem w angielską kratę. Nie zapomnij o poduszkach i innych elementach, które ocieplą wnętrze.

Rada

W salonie postaw na jasną kolorystykę, która stworzy tło dla efektownych, drewnianych mebli.

Nadal trzymaj się zasady wybierania przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów. W ten sposób osiągniesz też efekt hygge, o którym przeczytasz w TYM artykule.

Co sądzisz o stylu rustykalnym? Wybrałabyś go do swojego mieszkania, czy raczej uważasz, że pasuje on tylko do domku na wsi? Podziel się swoją opinią w komentarzu i na naszym Facebooku!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading