7 pomysłów na szybkie nadanie wnętrzu luksusowego charakteru

Mogłoby się wydawać, że luksusowe wnętrza są zarezerwowane tylko dla ludzi majętnych. Nic bardziej mylnego! Luksus to tak naprawdę wrażenie estetyczne, które nie musi mieć wiele wspólnego z klasą użytych materiałów wykończeniowych (a przynajmniej nie na pierwszy rzut oka). Są sposoby, by nadać wnętrzu luksusowego charakteru, nie wydając przy tym worka pieniędzy. Oto 7 bardzo sprytnych rozwiązań.

  1. Rzucający się w oczy dodatek – jedna rzecz potrafi diametralnie zmienić wygląd pomieszczenia. Wykorzystaj ten fakt i zainwestuj w przynajmniej jeden, za to naprawdę świetny dodatek. Może to być np. efektownie zdobiony żyrandol, przepiękna sofa, ale też ściana wykończona ozdobnym tynkiem. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i jeśli odwiedzający Twoje mieszkanie zwrócą uwagę na taki element, to od razu uznają wnętrze za urządzone w luksusowym stylu.
  2. Zestawienia kolorystyczne – niektóre kolory mają bardzo luksusowe konotacje. Zaliczamy do nich: złoty, srebrny, czarny, granatowy, ciemnozielony, biały. Zestaw je ze sobą (umiejętnie i z gustem!), a od razu osiągniesz efekt wnętrza „na wysoki połysk”. Wymienione kolory niekoniecznie muszą zagościć na ścianach. Mogą być reprezentowane przez różne dodatki, obrus, zasłony czy meble.
  3. Lustra – luksusowe wnętrze jest kojarzone z przestrzenią. Jeśli masz do dyspozycji tylko niewielki salon, to spróbuj nieco „oszukać” rzeczywistość. Świetnym trikiem będzie powieszenie na ścianie dużego lustra, a najlepiej dwóch. Koniecznie powinny być ozdobione eleganckimi ramami. Odbicia sprawią, że pomieszczenie wyda się o wiele większe.
  4. Minimalizm – luksusowe wnętrza niekoniecznie muszą przypominać pałacowe komnaty. Jeśli preferujesz bardziej nowoczesny wystrój, to zdecyduj się na minimalizm. Ogranicz liczbę dodatków, odsłoń okna i podłogę, postaw na jasne kolory ścian i proste formy (dotyczy to także dodatków). Dzięki temu w pomieszczeniu zapanuje porządek, wnętrze wyda się większe i będzie stanowić dobre tło dla wspomnianego już wyrazistego i luksusowego dodatku.
  5. Odważne kroki – luksusowe wnętrze nie powinno być banalne, dlatego nie idź w stronę bezpiecznych rozwiązań i absolutnie nie sugeruj się tym, co znajdziesz w katalogach sklepów meblowych. Postaw na coś oryginalnego – niekoniecznie bardzo drogiego. Świetnym pomysłem może być np. czarna podłoga – bez problemu znajdziesz takie nietypowe panele. Pomyśl o wykonaniu betonowej ściany – możesz do tego wykorzystać beton architektoniczny lub specjalny tynk ozdobny.
  6. Sztuczne oświetlenie – sprytnym trikiem jest urządzenie wnętrza w taki sposób, aby nabierało luksusowego charakteru po zmroku. W tym celu niezbędne będzie zainwestowanie w efektowne lampy. Im więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj oświetlenie punktowe – mogą to być np. lampy podłogowe z eleganckimi abażurami.
  7. Inny układ mebli – w zdecydowanej większości polskich salonów rolę „ołtarzyka” pełni telewizor, do którego jest zwrócona sofa/narożnik. Takie wnętrze nie może uchodzić za luksusowe, bo jest zbyt typowe. Zamiast tego postaw na układ symetryczny, czyli wybierz dwie mniejsze sofy skierowane do siebie, stojące bokiem do telewizora. Takie rozmieszczenie mebli tapicerowanych jednoznacznie kojarzy się z wnętrzami urządzonymi ze smakiem i elegancją.

Pamiętaj także, że luksusowe wnętrze nie może być przeładowane dodatkami, szczególnie tymi marnej jakości. Docelowo staraj się uzupełniać je przedmiotami, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też idealnie współgrają ze stylem wnętrza.

Co sądzisz o naszych pomysłach? Może masz własne triki na osiągnięcie luksusowego efektu we wnętrzu? Zostaw komentarz i weź udział w dyskusji na Facebooku!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading