Styl hygge podbija świat. Nie uwierzysz, jakie to proste!

Styl hygge to apoteoza komfortu.

37-tygodniowy tydzień pracy, 6-tygodniowe wakacje, bardzo wysokie zarobki w praktycznie każdej branży i rozbudowany system pomocy socjalnej. Ten raj jest bliżej, niż Ci się wydaje. Piszemy o Danii – kraju powszechnej szczęśliwości, co pokazują wszystkie badania nastrojów społecznych. W odległości mniej niż 1000 kilometrów od Polski ludzie żyją dostatnio, powoli i rodzinnie. Nic dziwnego, że właśnie w Danii narodził się styl hygge. Sprawdź, jak i Ty możesz urządzić swoje wnętrza w zgodzie z tą filozofią!

Szczęście po duńsku

Hygge to właściwie cała filozofia, która pokazuje nam, jak można cieszyć się małymi rzeczami i codziennymi sytuacjami, wracając tym samym do życiowej równowagi. Brzmi górnolotnie? Jednak u Duńczyków to naprawdę działa! Samo słowo „hygge” nie ma idealnego polskiego odpowiednika. Pochodzi ono z języka norweskiego i oznacza dobrostan, beztroskę, spokój, błogość, intymność. Każde z tych określeń przychodzi na myśl po obejrzeniu wnętrza zaprojektowanego zgodnie z hygge.

Jesteśmy przekonani, że Ty także choć raz doświadczyłaś hygge. Przypomnij sobie przyjemne momenty, gdy siedziałaś na fotelu, otulona kocem, i czytałaś świetną książkę. Pomyśl o tych chwilach spędzonych na balkonie lub tarasie, gdy wsłuchiwałaś się w pęd miasta myśląc o niczym. To właśnie hygge! Radość życia, której fundamentem są drobiazgi.

Jak wprowadzić styl hygge do swojego wnętrza?

Słowem-kluczem w przypadku hygge jest „przytulność”. To zdecydowanie nie jest styl dla osób, które lubią zimne, surowe wnętrza o industrialnym charakterze. Najważniejsze jest to, aby Twój dom był idealną przestrzenią do odpoczynku i odzyskiwania sił po ciężkim dniu w pracy. Ma być miękko, romantycznie, swobodnie.

Oto 7 fundamentalnych zasad stylu hygge, które z łatwością możesz wprowadzić w swoim domu:

  1. Stonowane oświetlenie – zamiast mocnej lampy sufitowej postaw na punktowe źródła światła, np. małe lampki stolikowe, koniecznie z oryginalnymi abażurami – duży wybór znajdziesz TUTAJ.
  2. Prywatna strefa relaksu – w małym mieszkaniu może nią być po prostu sofa, a jeszcze lepiej fotel z podnóżkiem. Nie musisz wybierać drogiego modelu ze skóry. Poszukaj czegoś wygodnego w sklepach z używanymi meblami.
  3. Mały stolik – będziesz na nim stawiać aromatyczną kawę lub rozgrzewającą herbatę imbirową podczas lektury.
  4. Poduszki! – styl hygge nie może bez nich istnieć. Poduszki wprowadzają do wnętrza atmosferę przytulności i są absolutnie niezbędne. Wybierz takie, które są miłe w dotyku i barwne – nasze propozycje znajdziesz TUTAJ.
  5. Kocyk! – tego chyba nie trzeba dodatkowo wyjaśniać. Kocyk da Ci odrobinę luksusu, szczególnie wieczorem, gdy będziesz mogła się nim otulić czytając książkę lub oglądając ulubiony serial.
  6. Książki – wierzymy, że lubisz czytać, a styl hygge sprzyja zanurzaniu się w lekturze. Książki mogą być także fantastycznym elementem dekoracyjnym wnętrza.
  7. Ceramika – kup jakiś ciekawy kubek, w którym będziesz przyrządzać swoją ulubioną herbatę lub kawę. To także fajna dekoracja!

Jeśli jesteś na etapie planowania remontu lub wykańczania mieszkania, możesz sobie pozwolić na bardziej spektakularne zmiany. Postaw na drewniane podłogi, jasne ściany, kinkiety. Są to nieodłączne elementy stylu hygge.

Pamiętaj, że hygge to ciepło, codzienna radość, zdrowe jedzenie i balans pomiędzy pracą a życiem. Zacznij od stworzenia prywatnej przestrzeni, która będzie sprzyjać odpoczynkowi, a sama się przekonasz, ile znaczą drobne, pozornie nieistotne drobiazgi.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading