Szaro nie znaczy nudno! Pomysły na kreatywne urządzenie wnętrza w szarościach

Szary to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najchętniej wykorzystywanych kolorów w designie wnętrz ostatnich dwóch dekad. Zakochały się w nim miliony Polaków, co niestety przyniosło negatywny skutek: nasze mieszkania strasznie się do siebie upodobniły. Dlatego stopniowo projektanci wprowadzają nowe kolory, aby pozwolić nam na osiągnięcie bardziej wyrazistego efektu. To wcale nie oznacza, że należy nagle zrezygnować z szarego, który jest przecież bardzo efektownym i wdzięcznym kolorem we wnętrzach. Wystarczy tylko odkryć go na nowo. W tym artykule pokażemy Ci, że szaro wcale nie znaczy nudno!

Beton architektoniczny

To jeden z najbardziej efektownych elementów wykończenia wnętrza. Beton z natury jest szary, a mimo to prezentuje się fantastycznie i nikt nie nazwie go nudnym. Można go zastosować zarówno na ścianach, jak i podłodze, w zastępstwie paneli czy parkietu (zalecamy jednak ułożenie ogrzewania podłogowego, aby uniknąć efektu „ciągnięcia od podłogi”).

Beton architektoniczny to świetny dodatek do dowolnego pomieszczenia. Szczególnie efektownie prezentuje się w łazience i w korytarzu. Kojarzymy go z elegancją, wysoką jakością, ekskluzywnym minimalizmem. To nasz typ numer 1 na odczarowanie nudnej szarości!

Odpowiednie zestawienie kolorystyczne

Kolor szary jednoznacznie kojarzy się z nowoczesnymi wnętrzami, ale to zbyt daleko idące uproszczenie. Wystarczy, że zestawisz go z białym, dodasz do tego listwy pod sufitem i stylizowane meble, a wnętrze od razu nabierze klasycznego charakteru. Dlatego szarości nie powinny unikać osoby, które lubią pałacowy design.

Jeśli zestawisz szary z czernią, to od razu stworzysz efekt bardzo eleganckiego wnętrza. To świetny wybór dla tych, którzy lubią styl gotycki i dobrze się czują w ciemniejszych, lekko przytłaczających pomieszczeniach.

Szary w połączeniu z ciemną, drewnianą podłogą i masywnymi meblami z drewna, będzie fantastycznym dodatkiem do wnętrza urządzonego w stylu vintage. Zmień podłogę na jasną, odsłoń okna i zrezygnuj z wielu dodatków, a pomieszczenie natychmiast zacznie nawiązywać do stylu industrialnego.

Oczywiście nie zapominajmy, że szary to naturalny wybór dla osób urządzających wnętrze w stylu skandynawskim czy hygge. Wystarczy połączyć szarości z bielą i kremem, aby od razu wprowadzić do pomieszczenia atmosferę przytulności.

Wyraziste dodatki

Aby uniknąć efektu nudy, należy postawić na bardziej wyraziste dodatki. Szary to świetny kolor tła, który pozwala innym przedmiotom wybijać się na pierwszy plan. Oczywiście pod warunkiem, że mocno z nim kontrastują.

Pierwsza, odważna propozycja, to zielona ściana. Pisaliśmy o niej w TYM artykule, dlatego zachęcamy do lektury, a teraz sygnalizujemy tylko, że połączenie szarości i zieleni jest doskonałym sposobem na osiągnięcie harmonii we wnętrzu.

Na tle szarych ścian bardzo dobrze prezentują się meble w wyrazistych kolorach: czerwieni, zieleni, żółci. Dzięki takiemu połączeniu pomieszczenie będzie z jednej strony wyglądać klasycznie i nowocześnie, a z drugiej intrygująco.

Nie zapominamy o mniejszych dodatkach, jak poduszki, narzuty, siedziska na krzesła, obrusy, ramki do zdjęć, chodniki. Wszystkie te przedmioty powinny kontrastować z szarymi ścianami. Będzie pięknie, wyraziście, po Twojemu.

Szarego nie trzeba się więc bać. Ten kolor, choć jest masowo wykorzystywany w designie, nadal pozwala na stworzenie indywidualnego projektu i nadanie wnętrzu bardziej prywatnego charakteru. Wszystko jest kwestią dobrania odpowiednich dodatków i stworzenia kreatywnych zestawień kolorystycznych.

Lubisz kolor szary we wnętrzach? A może dotąd go unikałaś, bo wydawał Ci się zbyt nudny? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading