A czy Ty mieszkasz już w stylu vintage?

 

Lubisz łączyć elementy retro ze współczesnymi? W takim razie jesteś fanką stylu vintage! To bardzo modny trend, który przebił się nie tylko na wybiegi, ale także do katalogów najsłynniejszych dekoratorów wnętrz. Styl vintage ma jedną ogromną zaletę: daje dużą swobodę w zakresie aranżacji przestrzeni, jednocześnie gwarantując osiągnięcie bardzo designerskiego efektu. Koniecznie przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak urządzić mieszkanie w stylu vintage!

Czym właściwie jest vintage?

Vintage to bardzo szerokie określenie stylu, w którym pierwsze skrzypce grają przedmioty z historią. Niepisaną zasadą jest, że muszą one mieć co najmniej ćwierć wieku, a przynajmniej pochodzić z odległej epoki stylistycznej.

Bardzo istotne jest to, że przedmioty muszą być estetyczne i gustowne – dlatego do stylu vintage nie zaliczymy raczej meblościanki „Kopernik”, ale już gdański kredens jak najbardziej. W gruncie rzeczy chodzi o to, aby znajdywać różne smaczki i piękne dodatki, które często można znaleźć na pchlich targach, aukcjach internetowych, wyprzedażach garażowych czy nawet podczas wizyt u rodziny.

Styl vintage narodził się z sentymentu. Na pewno Tobie też zdarza się wspominać, że w dzieciństwie miałaś coś ładnego, czego dziś nie da się już po prostu kupić w sklepie. Ponadto regularnie do łask wracają nawiązania do mody sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat (ostatnio hitem są lata 60.). Kreatorzy wnętrz także to wykorzystują.

Nie myśl schematycznie

Powinnaś wiedzieć, że styl vintage nie ma jakiegoś ustalonego kanonu. Tak naprawdę obowiązuje w nim dowolność, ale pod warunkiem, że łączenie elementów retro ze współczesnymi przebiega w sposób gustowny. Jeśli chcesz postawić obok siebie przedmioty z lat 70. i XXI wieku, to zwyczajnie muszą one ze sobą współgrać.

Rada: Wykorzystaj sprawdzony sposób na wprowadzenie stylu vintage do mieszkania. Jeśli masz nowoczesne meble, to ustaw je w pomieszczeniu stylizowanym na lata np. 60., korzystając przy tym z dodatków. Możesz też zrobić odwrotnie i do nowoczesnego pokoju wstawić meble retro.

Jeśli nie chcesz osiągnąć stylistycznego chaosu (o co nietrudno w przypadku łączenia nowego ze starym), to koniecznie wyznacz jakiś element przewodni, do którego będą nawiązywać dodatki. Może to być np. tapeta w kwieciste wzory (symbol lat 80.) czy obrotowe fotele z grubego materiału (kłaniają się lata 70.).

Dodatki – fundament stylu vintage

Styl vintage, podobnie zresztą jak każdy inny, wymaga stosowania dodatków. To one świadczą o pewnym zamyśle stylistycznym i od razu zdradzają, jaki efekt chcieli osiągnąć gospodarze. W tym przypadku masz wielkie pole do popisu, bo dodatków w stylu vintage jest mnóstwo. Nie muszą to być wcale rzeczywiste „starocie”, ale także współczesne rzeczy stylizowane na retro.

Rada: Sprawdź chociażby nasze poduszki, wśród których znajdziesz wiele modeli nawiązujących do lat 60. czy 70.

Oczywiście możesz również postawić na bardzo wyraziste dodatki z wieloletnią tradycją, które szczególnie dobrze prezentują się w kuchni. Pomyśl chociażby o klasycznym czajniku, wadze kuchennej z odważnikami czy oldksulowych deskach do krojenia. W salonie i na korytarzu możesz natomiast zastosować zdjęcia rodzinne w stylu sepii czy umieszczone w drewnianych, podniszczonych ramkach. Kieruj się wyobraźnią i poczuciem estetyki.

Na koniec dobra rada. Ze stylem vintage można bardzo łatwo przesadzić i osiągnąć efekt muzealny. Dlatego staraj się wybierać wyłącznie takie dodatki, które rzeczywiście są bardzo efektowne i wartościowe. Odpuść sobie natomiast kiczowate bibeloty, które niepotrzebnie zagracą przestrzeń mieszkania.

sea map

midnight
LUXURY COLLECTION
LUXURY COLLECTION
Narzuta VINTAGE
Narzuta FUNNY TIME
bird
deer
horses

Jedna odpowiedź do “A czy Ty mieszkasz już w stylu vintage?”

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading