Skandynawski styl nad Wisłą. 5 fajnych inspiracji

Styl skandynawski we wnętrzu to nieprzemijający hit.

Ikea, Volvo, łosie i wikingowie – to główne skojarzenia ze Skandynawią, jakie w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl. Północne rewiry Europy mają jednak do zaoferowania znacznie więcej, a część tamtejszej kultury swobodnie przyjęła się na całym świecie, w tym w Polsce. Na pewno znasz i lubisz słynny styl skandynawski w designie. Wbrew krzywdzącym stereotypom to nie tylko tanie meble z Ikei, ale także pewna filozofia urządzania wnętrz w zgodzie ze swoimi potrzebami. Majunto przygotowało dla Ciebie kilka ciekawych inspiracji rodem ze Skandynawii.

Styl skandynawski to…

Przede wszystkim naturalność, swoboda i prostota. Obowiązkowym elementem wystroju wnętrz jest drewno, które powinno się znaleźć na podłodze i na ścianach. Mile widziane są drewniane, nawet odrobinę surowe meble. Bardzo ważna jest też odpowiednia kolorystyka. We wnętrzach w stylu skandynawskim mamy czuć się dobrze i przytulnie, dlatego wybieramy biel, szarości, jasne odcienie brązu.

Najmodniejszym „odłamem” stylu skandynawskiego jest pochodzące z Danii hygge. Chcesz wiedzieć, na czym to polega? Zajrzyj do naszego artykułu na ten temat!

W stylu skandynawskich wszystko jest podporządkowane wygodzie mieszkańców. Wnętrza powinny być urządzone w sposób praktyczny, bez zbędnej ekstrawagancji. Dużym atutem tego stylu jest fakt, że można go wprowadzić przy minimalnych kosztach. Meble z drugiej ręki, wykorzystywanie przedmiotów, które teoretycznie powinny trafić na śmietnik – to silny nurt w tej stylistyce.

Chcesz wprowadzić styl skandynawski do swojego wnętrza? 5 inspiracji

Musisz pamiętać, że styl skandynawski – wbrew różnym opiniom – jest bardzo spójny. Tutaj nie ma miejsca na przypadek i chaos. Widać to na każdym kroku. Meble, podłogi, ściany i dodatki muszą się wzajemnie uzupełniać, tworząc przytulną przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi. W Skandynawii bardzo ważna jest zasada „work-life balance”, czyli uzyskiwania równowagi pomiędzy pracą a życiem. Dom ma być oazą odpoczynku, spędzania czasu z rodziną, zapominania o problemach zawodowych.

Oto naszych 5 pomysłów dla Ciebie na wprowadzenie stylu skandynawskiego do Twojego wnętrza:

  1. Złamana biel – kiedy zamykasz oczy i myślisz o stylu skandynawskim, na pewno przychodzą Ci na myśl białe wnętrza. Pamiętaj jednak, że łatwo można tutaj przesadzić i osiągnąć odwrotny efekt zimnego minimalizmu. Aby tego uniknąć zastosuj złamaną biel, czyli farby w nieco ciemniejszych kolorach, wpadające w szarość. Nie bój się również eksperymentów. Twoje ściany nie muszą mieć jednolitego koloru. W stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się np. dodatki w szalenie modnym kolorze baby blue – przeczytaj o nim w TYM artykule.
  2. Recykling – nowe meble sporo kosztują, a wypadałoby, aby wprowadzając styl skandynawski wybrać produkty drewniane. Jeśli masz ograniczony budżet, koniecznie odwiedź komisy meblowe, pchle targi i wertuj serwisy ogłoszeniowe. Czasami można niemal za bezcen kupić efektowne meble, które potrzebują tylko odświeżenia.
  3. Jakość a nie ilość – wiele osób popełnia klasyczny błąd i chcąc postawić na styl skandynawski biegnie do Ikei i kupuje mnóstwo drobiazgów. Efekt jest taki, że mieszkanie zostaje zagracone przedmiotami niskiej jakości, które szybko się nudzą i przestają podobać. Działaj z głową! Postaw na przedmioty produkowane ręcznie, bardzo wytrzymałe i efektowne, które posłużą Ci dłużej i sprawią, że wnętrze będzie wyglądać na naprawdę przemyślane.
  4. Dodatki! – bez nich nie ma stylu skandynawskiego. Dodatki stanowią całe tło dla motywu przewodniego wnętrza, ale same nie wybijają się na pierwszy plan. Wprowadzają atmosferę przytulności, miękkości, swobody. Jeśli szukasz takich dodatków do swojego mieszkania, koniecznie zapoznaj się z kolekcją Majunto Stockholm, w której znajdziesz wiele elementów dekoracyjnych.
  5. Im mniej, tym więcej – styl skandynawski jest praktyczny i ekologiczny, dlatego powinnaś ograniczyć liczbę tzw. bibelotów. Kiczowate pamiątki z wakacji zastąp kilkoma rodzinnymi zdjęciami w pięknych ramkach. Jeśli jesteś na etapie remontowania lub wykańczania mieszkania, postaraj się stworzyć projekt, który nie przewiduje niepraktycznych zakamarków, ciasnych kątów i innych miejsc, w których tylko zbiera się kurz. Stawiaj też na ekologiczne i zdrowe materiały wykończeniowe, a więc chociażby podłogę z litej deski zamiast paneli.

Wprowadzenie stylu skandynawskiego do wnętrza wcale nie jest takie proste i z pewnością wymaga planowania. Kieruj się zasadami, o których przeczytałaś w tym wpisie, a osiągniesz piękny efekt niskim kosztem!

Jedna odpowiedź do “Skandynawski styl nad Wisłą. 5 fajnych inspiracji”

  1. bardzo fajne rozwiązanie. ten styl jest taki relaksujący… bez zbędnych drobiazgów….

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading