Na ludowo, czyli powrót folku do świata designu

Folk design to wielki hit w świecie wnętrzarstwa.

Jednym kojarzy się z kiczem i cepelią, dla drugich jednak jest znakomitym sposobem na podtrzymanie polskiej kultury. Folk design to bez wątpienia bardzo gorący i wyrazisty trend w projektowaniu wnętrz. Nie jest dla każdego, a już na pewno nie dla osób, które wybierają bezpieczne i konwencjonalne rozwiązania. Jeśli Ty masz głowę otwartą na nowości, ale głęboko osadzone w tradycji, koniecznie powinnaś zainteresować się tym nurtem wnętrzarskim. Sprawdź, jak można super kreatywnie wykończyć mieszkanie i dom w stylu folkowym.

Miejski folk

Sztuka ludowa z pewnością nie jest utożsamiana z nowoczesnością, ale to się powoli zmienia. Folk design, nazywany też modern folk, to styl poszukiwany i coraz chętniej stosowany przez projektantów. Przestaliśmy się wstydzić tego, co polskie. Motywy kujawskie, kaszubskie, śląskie i łowickie zaczynają się pojawiać w naszych wnętrzach w postaci gustownych dodatków.

Ogromną siłą motywów ludowych jest ich unikalność. Nie znajdziesz takich w mieszkaniach w Paryżu, Madrycie czy Nowym Jorku. Są wyłącznie nasze i tylko my mamy do nich sentyment. Jeśli są stosowane z rozsądnym umiarem, a tło dla nich tworzy schludne, nowoczesne i praktyczne wnętrze, to otrzymujemy niezwykle ciekawą przestrzeń o ciepłym i oryginalnym charakterze.

Idealnym rozwiązaniem jest sięganie po motywy ludowe charakterystyczne dla regionu, w którym znajduje się mieszkanie czy dom. To dodatkowo utożsami Cię z danym miejscem i będzie świadczyć o Twojej świadomości stylistycznej.

Byle nie przesadzić

Wiele osób obawia się, że stosując elementy folkowe w swoich wnętrzach, osiągnie efekt cepelii i kiczu. Rzeczywiście, granica między efektownym stylem a tandetą jest tutaj dość cienka. Dlatego zalecamy, aby zdecydować się na maksymalnie kilka motywów przewodnich, które będą raczej uzupełniać przestrzeń niż całkowicie ją organizować.

Jeśli chcesz sprytnie połączyć nowoczesność z tradycją, poszukaj pięknych dodatków w stylu folk. Idealnym miejscem do tego jest kuchnia. Ceglana ściana, na której powiesisz fartuszek z wzorami kwiatowymi, sama w sobie będzie niezwykle efektowną ozdobą.

Kuchnia to w ogóle fantastyczna przestrzeń do zastosowania stylu folklorystycznego. Kubki, talerze, przybory, garnki – to wszystko może przepięknie zdobić blaty i szafki, jednocześnie nie przytłaczając i nie burząc nowoczesnej koncepcji.

Motywów ludowych nie musisz jednak unikać w salonie czy w sypialni. Tutaj aż prosi się o wybranie ozdób, na które Twoi goście od razu zwrócą uwagę i będą koniecznie chcieli się dowiedzieć, skąd ten pomysł. Inspiracje znajdziesz w kolejnym akapicie.

Majunto na ludowo!

Ludowego wzornictwa nie mogło oczywiście zabraknąć w naszych kolekcjach i bardzo nas cieszy, że spotkały się one z dużym zainteresowaniem klientów sklepu Majunto. Oto kilka inspiracji dla Ciebie!

Poduszka Ludowe Wzory świetnie uzupełni przestrzeń salonu i delikatnie wprowadzi element folk design do Twojego wnętrza. Tylko spójrz na te bajeczne kolory!

Poduszka ludowe wzory

Mieszkasz na Kaszubach? Koniecznie poznaj poduszkę Kaszubskie Kwiaty, która zachwyca kolorami i misternymi zdobieniami.

Poduszka Kaszubskie Kwiaty

Inną propozycją nawiązującą do kultury tego regionu Polski jest Poduszka Kaszubska.

Poduszka Kaszubska

Szukasz czegoś jeszcze bardziej wyrazistego? Abażur Kaszubskie Kwiaty będzie bardzo mocnym elementem dekoracyjnym w Twoim salonie lub kuchni. Na żywo prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciu – uwierz na słowo!

Kaszubskie Kwiaty

A jeśli jeszcze nie wiesz, czy motywy ludowe rzeczywiście przypadną Ci do gustu, postaw na coś bezpiecznego. Poduszka Łowicz Black&White jest elegancka i w stonowany sposób przemyca styl folk design.

Łowicz Black&White

Co sądzisz o folk design? Wybrałabyś motywy ludowe do upiększenia swojego mieszkania? Jesteśmy bardzo ciekawi Twojej opinii!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading