Masz dość nudy w mieszkaniu? Styl boho to coś dla Ciebie!

Nowoczesne elementy wystroju, a takie królują w naszych mieszkaniach od dobrych kilku lat, są praktyczne i powoli stają się nudne. Wtórne rozwiązania żywcem zaczerpnięte z katalogów zaczynają nas kłuć w oczy, bo brakuje w nich polotu, świeżości, może nawet odrobiny szaleństwa. Jeśli chcesz zerwać z nudą w swoim mieszkaniu i jednocześnie masz dość odwagi, aby wprowadzić diametralne zmiany, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. Co powiesz na styl boho?

Czym właściwie jest styl boho?

Jeśli śledzisz trendy w modzie, to z pewnością spotkałaś się już z tym określeniem. Styl boho od kilku lat jest jednym z najbardziej wyrazistych kierunków w branży ubraniowej. Jego charakterystyczne elementy to: ogromna dawka kolorów (często kontrastujących ze sobą), kwiaty, figury geometryczne i orientalne motywy.

Nazwa stylu pochodzi od francuskiego słowa la boheme, co oznacza cyganerię, bohemę, czyli krąg artystyczny, którego twórcy wyróżniają się awangardowym podejściem do życia i sztuki.

Styl boho dość płynnie przeszedł z wybiegów mody do świata designu wnętrzarskiego. Stał się twardą opozycją dla nieco już nudnego stylu skandynawskiego i nowoczesnego. Różnice są tak wyraźne, że nie ograniczają się tylko do kilku dodatków. Boho jest bowiem manifestacją stylu właścicieli mieszkania, ich przywiązania do swobody, kolorów, otwartości na nowe miejsca i kultury.

Nie oznacza to wcale, że nie możesz sięgnąć po akcenty stylu boho w mieszkaniu urządzonym w bardziej konserwatywny sposób. Wbrew pozorom ten styl fantastycznie odnajduje się w zimnych, nowoczesnych wnętrzach, np. loftowych.

Inspiracje z Afryki, Azji, Ameryki Południowej i… Polski

Siłą stylu boho jest jego uniwersalność. Nie ma tutaj żadnych sztywnych wytycznych, które nakazywałyby np. stosować dodatki wyłącznie z Indii czy z Maroko, ale już nie z Europy. Możesz dowolnie mieszać wpływy różnych kultur. Ważne, aby było kolorowo, niebanalnie i symbolicznie. Właśnie symbole są jednym z kluczowych elementów tego stylu.

W mieszkaniu urządzonym w stylu boho nie może zabraknąć odwołań do różnych kultur. Mile widziane są szczególnie motywy orientalne, kojarzące się z Dalekim i Bliskim Wschodem. Świetnie pasują tutaj także symbole indiańskie, afrykańskie, buddyjskie czy hinduistyczne.

Styl boho bardzo inspiruje do podróżowania, dlatego chcąc otworzyć się na inne kultury i poznać zupełnie obce światy zaplanuj kiedyś wyjazd do mniej oczywistego miejsca. Zamiast wakacji all inclusive w hotelu w Grecji, postaw na samodzielną wyprawę np. na Bali czy do Indii. Uwierz – nie będzie dużo drożej!

Niewiele osób wie, że styl boho to także motywy ludowe. W TYM wpisie przeczytasz o szale na folk design. Różne akcenty ludowe, w tym polskie, znakomicie odnajdą się we wnętrzu urządzonym w stylu cyganerii.

Pomysły dla Ciebie

Urządzanie mieszkania w stylu boho zacznij od szukania dodatków, mebli i innych elementów kojarzących się z tym trendem. Dobra informacja jest taka, że wcale nie musisz wydawać na to majątku. Wiele rzeczy znajdziesz w antykwariatach, na pchlich targach czy portalach ogłoszeniowych – niektórzy pozbywają się prawdziwych perełek za bezcen, bo nie wiedzą, jakie skarby mają w domu.

Jeśli od dawna planujesz większy remont, to wprowadzanie stylu boho możesz rozpocząć od pomalowania ścian na odważniejsze, żywe kolory. Powinny się kojarzyć z orientem lub Afryką. Mile widziane są więc: burgund, turkus, kobalt, szkarłat, oranż, heban. Będzie wyraziście i przepięknie.

Pamiętaj, aby stosować kolory kontrastujące ze sobą. Możesz również gdzieniegdzie nakleić fragmenty tapety z orientalnym wzorem.

Jeśli natomiast chodzi o dodatki, to masz wielkie pole do popisu. We wnętrzu w stylu boho nie może oczywiście zabraknąć poduszek, kocyków i narzut. W sypialni np. rewelacyjnie sprawdzi się narzuta patchworkowa, taka jak ta:

W łazience stawiaj na elementy drewniane, np. bambusowy kosz na bieliznę lub meble w stylu kolonialnym, kojarzące się z orientem i Afryką.

W salonie obowiązkowo muszą znaleźć się poduszki i lampy z efektownymi abażurami. Świetnym wyborem będzie np. ten:

W kuchni możesz postawić na patchwork, czyli zamiast układać płytki według jednego wzoru, pomieszać ze sobą różne fragmenty glazury, które stworzą nietuzinkową, przyciągającą wzrok całość.

Możliwości jest mnóstwo. Styl boho pozwala na wiele i dlatego jest tak lubiany. Jego mocną stroną bez wątpienia jest też to, że wprowadza do wnętrza wrażenie przytulności i umożliwia nadanie mieszkaniu bardzo indywidualnego charakteru. No i na pewno nie jest nudno!

Podoba Ci się styl boho? Urządziłabyś swoje mieszkanie według tego trendu? Komentuj i podziel się swoją opinią!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading