Wiesz czym jest patchwork? Na pewno Ci się spodoba!

Patchwork to jedna z najbardziej interesujących technik szycia, która polega na łączeniu ze sobą różnych (lub takich samych) skrawków materiału. Nazwa tego stylu dosłownie oznacza „pracę na skrawkach” (z angielskiego: patch – skrawek, work – praca, dzieło). Rzeczy wykonane techniką patchworkową prezentują się oryginalnie i są poszukiwane przez osoby stawiające na niebanalny design we wnętrzach. Przeczytaj o zastosowaniu patchworku i różnych metodach łączenia skrawków materiału.

Co można wykonać metodą patchworkową?

Praktycznie wszystko! Zdecydowanie najczęściej szyje się narzuty i kocyki. Wygląda to tak:

Komplet w technice patchwork.

Komplet w technice patchwork.

 

Patchwork to także świetna metoda szycia poduszek, poszewek, nawet toreb i ubrań. Przy wprawnej ręce i dobrym materiale (najczęściej używa się 100% bawełny) można uzyskać fantastyczne efekty, które ogranicza jedynie wyobraźnia.

Patchwork niejedno ma imię

Najpopularniejszą metodą patchworkową jest wykonywanie tzw. quiltów, czyli popularnych pikowań. Wówczas warstwę wierzchnią łączy się ze spodem poprzez właśnie pikowanie – pomiędzy warstwami znajduje się jeszcze wypełnienie, najczęściej poliestrowe lub wełniane. Pikowany patchwork wygląda bardzo efektownie i świetnie nadaje się do wykonania np. kołderki dla dziecka czy dorosłego zestawu do sypialni.

Pościel patchwork.

Patchwork tradycyjny to podstawowa metoda polegająca na zszywaniu ze sobą kawałków materiału o jednakowej wielkości (zwykle w kształcie kwadratu). Można z nich tworzyć różne wzory – np. romby.

Narzuta patchwork.

Crazy patchwork to z kolei metoda, jak sama nazwa wskazuje, szalona, pozornie nieskładna. Łączymy ze sobą fragmenty materiału o różnej wielkości i w różnych kształtach, co daje ciekawy efekt stylistyczny.

Są również inne metody patchworkowe, jak chociażby patchwork confetti (używanie drobno pociętych kawałków materiału w różnych kolorach) czy paper piecing (używa się do niej papieru z nadrukowanym wzorem). Ta technika bez przerwy ewoluuje, co jest efektem ogromnego zainteresowania ze strony osób szukających oryginalnych elementów dekoracyjnych do swoich domów i mieszkań.

Patchwork coraz częściej jest wykorzystywany nie tylko w świecie tkanin, ale też glazury. Łączenie ze sobą skrawków płytek jest szalenie modne, szczególnie w kuchni.

Coś dla lubiących się wyróżniać

Patchwork jest świetną odpowiedzią na rosnącą potrzebę podkreślania swojego indywidualizmu. Nieco znudziły nam się już wnętrza urządzane „na jedno kopyto”, czy w stylu Ikea: nudne, proste, do bólu praktyczne i przewidywalne. Wiele osób nie chce tak mieszkać i potrzebuje bardziej wyrazistych elementów wyposażenia.

Rzeczy wykonane metodą patchworkową mogą być unikalne – w Majunto możesz zamówić np. narzutę stworzoną specjalnie dla Ciebie, a więc niepowtarzalną. Zajrzyj TUTAJ. Dzięki temu prywatna przestrzeń nabiera oryginalnego charakteru i komunikuje wszystkim gościom, że gospodarze mają swój styl.

Patchwork pasuje zarówno do pokoju dziecięcego, jak i do sypialni czy nawet salonu. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, o ile odważysz się na zerwanie z konwencją. Uwierz – warto to zrobić!

Podobają Ci się rzeczy wykonane metodą patchworkową? Wybrałabyś je do swojego domu/mieszkania? A może sama chcesz spróbować uszyć np. poszewkę ze skrawków materiału? Czekamy na Twój komentarz!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading