Zielona ściana – co to takiego?

Zimne, nowoczesne wnętrza nie są dla każdego, choć taki trend był w ostatnich latach mocno promowany przez designerów. Jeśli Ty lepiej czujesz się blisko natury, to mamy dla Ciebie rewelacyjną inspirację. Słyszałaś o zielonej ścianie? Nie, nie chodzi tutaj o kolor farby, ale o coś znacznie ciekawszego. Przeczytaj o fantastycznej dekoracji, którą zaskoczysz siebie, domowników i gości!

Chrobotek reniferowy

Być może nigdy o nim nie słyszałaś, ale to powinno się zmienić. Chrobotek reniferowy, choć często określa się go mianem mchu, w rzeczywistości jest skandynawskim porostem. Jego nazwa wzięła się stąd, że jest przysmakiem reniferów. To także jeden z największych hitów w dekoracji wnętrz, wykorzystywany do tworzenia zielonych ścian.

Początkowo takie ściany pojawiały się głównie w przestrzeniach biurowych. Korporacjom zależało, aby ich pracownicy nie czuli się w biurach jak w betonowo-szklanych klatkach. Porost na ścianie ociepla wnętrze, zbliża do natury, uspokaja, a dodatkowo znakomicie reguluje wilgotność.

Biurowe inspiracje szybko zostały podchwycone przez projektantów prywatnych wnętrz i tak chrobotek reniferowy zaczął się pojawiać w katalogach designerów. Chwyciło. Obecnie coraz więcej osób urządzających swoje mieszkania i domy inwestuje w zieloną ścianę.

Jak to się robi?

W Polsce działa sporo firm specjalizujących się w tworzeniu zielonych ścian. Zaletą skorzystania z takiej usługi jest na pewno profesjonalne wykonanie i gwarancja. Wada to oczywiście cena. Chrobotek reniferowy jest dość kosztowną ozdobą, dlatego jeśli chciałabyś pokryć nim całą ścianę o powierzchni np. 15 metrów kwadratowych, musisz się liczyć ze sporym wydatkiem.

Na szczęście zieloną ścianę można też wykonać samodzielnie – nie jest to specjalnie skomplikowane. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady, zacznij od czegoś prostszego, mianowicie zielonego obrazu.

Do jego wykonania potrzebny Ci będzie mech chrobotek reniferowy (kupisz go w sieci, najlepiej w sklepach oferujących artykuły florystyczne), rama, tablica korkowa lub płyta pilśniowa oraz taśma dwustronna. Mech przyklejaj do podłoża – rób to bardzo ciasno, aby nic nie prześwitywało. Na koniec znajdź miejsce na powieszenie obrazu i gotowe!

Zielony obraz to także rewelacyjny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego.

Nie musi być zielono. Mech chrobotek reniferowy jest często farbowany, dzięki czemu bez problemu znajdziesz porost w takim kolorze, jaki najbardziej Ci odpowiada. Zachęcamy Cię do wykonania takiego obrazu samodzielnie – to świetna zabawa w stylu DIY!

Zalety zielonej ściany

Zielona ściana to nie tylko fantastyczna ozdoba, którą na pewno zaskoczysz całą rodzinę i przyjaciół, ale także praktyczny dodatek do wnętrza. Przede wszystkim nie musisz się obawiać, że chrobotek reniferowy jest kłopotliwy w pielęgnacji. Ten porost z biologicznego punktu widzenia nie jest nawet rośliną, dlatego nie trzeba go podlewać, zapewniać mu dostępu do światła słonecznego czy przycinać. Jest praktycznie bezobsługowy. Z tego punktu widzenia atutem jest fakt, że możesz sobie sprawić zieloną ścianę w łazience czy w ciemnym przedpokoju.

Mech chrobotek źle reaguje na bardzo niską wilgotność powietrza. Dlatego dbaj o to, aby jej poziom w mieszkaniu oscylował w granicach 40-50%. Jest to także korzystne dla zdrowia ludzi.

Zielona ściana prezentuje się niezwykle efektownie. To nadal nowość, dlatego można nią łatwo zaimponować znajomym. Polecamy to rozwiązanie wszystkim, którzy chcą urządzić wnętrze w niebanalny sposób, a jednocześnie lubią mieć bliski kontakt z naturą i niekoniecznie przepadają za zimnym, ultranowoczesnym stylem.

Pamiętaj przy tym, że zielona ściana jest bardzo dominującym elementem wystroju, który wpłynie na odbiór całego wnętrza. Dlatego dobrze się zastanów nad wyborem ściany, na której umieścisz chrobotka reniferowego.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading