Mała sypialnia – jak ją urządzić z pomysłem?

Sypialnia to specyficzne pomieszczenie. Jest niedostępna dla gości, stanowi najbardziej prywatną przestrzeń, dlatego teoretycznie nie musi być urządzona z jakimś szczególnym rozmachem. Z drugiej jednak strony nikt nie chciałby spać w pomieszczeniu, które nie budzi w nim pozytywnych emocji. Dlatego sypialni nie powinno się traktować po macoszemu i naprawdę warto poświęcić trochę czasu i energii na jej przemyślane zaprojektowanie. Jakie rozwiązania sprawdzą się w przypadku małej sypialni?

Sypialnia musi Ci się podobać!

Naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego tak wiele osób urządza swoje sypialnie w sposób zupełnie przypadkowy, często wykorzystując do tego meble z różnych kompletów, wybierając najtańszy materac i malując ściany tą farbą, która akurat została po remoncie salonu.

Gdyby się nad tym porządnie zastanowić, to sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu! Dlaczego? Ponieważ spędzamy w niej średnio 8 godzin na dobę. Wspominaliśmy o tym w artykule na temat wyboru pościeli, ale teraz przypomnimy: od jakości snu zależy jakość życia. Jeśli sypialnia nie sprzyja odpoczynkowi, jest brzydka i nieuporządkowana, to prędzej czy później wpłynie to na pogorszenie Twojego nastroju, relacje z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

Porządek przede wszystkim

W małej sypialni bardzo ważne jest utrzymanie porządku. W przeciwnym razie nie pomoże nawet wspięcie się na szczyty kreatywności: wnętrze zawsze będzie sprawiać wrażenie chaotycznego. Dlatego urządzanie pomieszczenia zacznij od zastanowienia się, gdzie ustawisz jakieś szafy.

W małej sypialni zdecydowanie najlepiej sprawdzi się zabudowa na jeden ścianie, najlepiej sąsiadującej z drzwiami wejściowymi. Taka szafa pomieści praktycznie wszystko. Warto umieścić lustro na drzwiach, co optycznie powiększy pokój.

Jeśli sypialnia jest tak mała, że nie ma mowy o umieszczeniu w niej zabudowy, to mamy inny sposób. Zleć stolarzowi wykonanie łóżka na podeście z wysuwanymi szufladami, w których pomieścisz bardzo dużo rzeczy, a nie stracisz cennej przestrzeni.

Na łóżku nie wolno oszczędzać

Nawet w małej sypialni musi się znaleźć dość miejsca na wygodne dwuosobowe łóżko. Nie musi mieć od razu 160 czy 200 centymetrów szerokości. Wystarczający komfort zapewni model o szerokości 140 centymetrów.

Najważniejszy jest natomiast materac. Naprawdę nie warto na nim oszczędzać, bo to odbije się na kondycji Twoich pleców. Dobry materac kosztuje (w rozmiarze 140×200 cm minimum 1500 złotych), ale uwierz – ten wydatek się opłaca.

Lekkość przede wszystkim

W małej sypialni nie możesz sobie pozwolić na stylistyczny miszmasz. Zdecyduj się na jeden kierunek i bądź konsekwentna. Zdecydowanie polecamy wybrać jasny kolor ścian – świetny będzie błękit, ewentualnie pastelowa zieleń czy beż. Są to barwy dość neutralne, sprzyjające odpoczynkowi. Zrezygnuj z ciemnych i intensywnych kolorów, bo nie dość, że optycznie pomniejszą pomieszczenie, to jeszcze będą utrudniać Ci zasypianie (i nie są to żadne wierzenia ludowe!).

Wybierz lekkie, drewniane meble, najlepiej w jasnym kolorze (mogą być białe). Nie zasłaniaj okna ciężką kotarą – zamiast niej wybierz zwykłe roletki, które zapewnią Ci intymność, a po ich uniesieniu nie będą ograniczać naturalnego światła.

Jeśli chcesz mieć w sypialni jakiś wyrazisty akcent, to na jeden ścianie naklej fototapetę z jakimś ciekawym wzorem. Możesz ją także pomalować na bardziej intensywny kolor.

Jeśli chodzi o dodatki, to na ograniczonej powierzchni raczej nie poszalejesz. W zupełności wystarczy kilka gustownych akcentów, np. w postaci lampy z interesującym abażurem.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zasady naprawdę dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie sypialni w stylu marynistycznym. Pisaliśmy już o nim na naszym blogu – koniecznie przeczytaj!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading