Urządzasz pokój nastolatka? Te porady na pewno Ci się przydadzą!

Dzieci szybko rosną – to truizm, ale często i tak o tym smutnym fakcie zapominamy. Zanim się obejrzałaś Twoja pociecha wyrosła już z zabawek, pluszaków, słodkich ozdóbek i pastelowych kolorów ścian. Teraz to już nastolatek, którego trzeba traktować nieco bardziej poważnie. Pierwsze zmiany powinny zajść w pokoju dziecka, ponieważ obecny wystrój niemal na pewno nie pasuje do tego etapu w życiu pociechy. O czym trzeba pamiętać urządzając pokój nastolatka? Poznaj nasze porady!

Zasada numer 1: to nie jest Twój pokój!

A czasami o tym zapominasz, prawda? Tak to już jest, że rodzicom trudno jest się pogodzić z dorastaniem dzieci. Jednak postaraj się nie narzucać nastolatkowi żadnych rozwiązań. Dziecko w tym wieku potrafi już wyrazić swoje zdanie, pewnie też ma swój gust i jakieś stylistyczne marzenia. O ile nie są to czarne ściany z pentagramami, to pewnie znajdziecie wspólny język i kompromis.

Ponownie sięgniemy po truizm: pokój nastolatka ma się podobać nastolatkowi, a nie kobiecie po czterdziestce. Możesz oczywiście sugerować dziecku pewne rozwiązania (w końcu to Ty za to płacisz), ale nie możesz zaskoczyć pociechy gotowym wystrojem. Ryzyko, że nastolatek się obrazi i przez tydzień nie zje obiadu jest zbyt duże.

Łóżko to centrum. Koniec i kropka

Łóżko jest absolutnie najważniejszym meblem w pokoju nastolatka. Nie biurko, nie szafa, ale właśnie wygodne łóżko z porządnym materacem. Przypomnij sobie czasy, gdy sama byłaś nastolatką. Czy naprawdę grzecznie siedziałaś przy biurku ucząc się i czytając książki? Oczywiście, że nie! Wolałaś leżeć lub siedzieć na łóżku. Z Twoim dzieckiem będzie tak samo.

Dlatego najwięcej uwagi poświęć wyborowi łóżka. Rama, rozmiar i kolorystyka to rzecz gustu. Najważniejszy jest materac. Nie kupuj najtańszego, bo dziecko nie będzie się na nim wysypiać, nie wspominając już o porannym bólu pleców. Dobry materac można kupić już za około 600 złotych (dla łóżka pojedynczego) i nie są to aż tak kosmiczne pieniądze, aby szukać tutaj oszczędności.

Łóżko najlepiej jest ustawić w centralnym punkcie pokoju, choć czasami jest to niemożliwe. W takim razie zadbaj przynajmniej, aby łóżko nie stało bezpośrednio przy kaloryferze.

Jeśli pokój dziecka jest bardzo mały i zależy Ci, aby pełnił również funkcję dzienną, to pomyśl o wybraniu rozkładanej sofy. Jest to niestety daleko idący kompromis (szczególnie dotyczący funkcji spania), ale jeśli nie ma wyjścia, to trudno.

Obowiązkowe wyposażenie pokoju nastolatka

W pokoju nastolatka nie może oczywiście zabraknąć podstawowych elementów wyposażenia, takich jak:

  • Duża, pojemna szafa – Twoje dziecko będzie nadal rosnąć, potrzebować nowych ubrań, dlatego w pokoju musi się znaleźć miejsce do przechowywania rzeczy,
  • Biurko – musi być wygodne i dopasowane do wzrostu dziecka (lub regulowane). Nie zapomnij o porządnym krześle!
  • Dobre oświetlenie – nie tylko na biurku, ale także w pobliżu szafy.

Będzie świetnie, jeśli wspólnie zaprojektujecie pokój w taki sposób, aby było w nim widać pasję dziecka. Jeśli masz córkę, która uwielbia modę, to dlaczego nie znaleźć manekina krawieckiego (może pełnić rolę wieszaka)? Chłopiec pewnie będzie zachwycony możliwością stworzenia ergonomicznego kącika dla gracza czy np. z zegarem ściennym przypominającym koło samochodu wyścigowego.

Design, ale nie z katalogu

Bardzo częstym błędem popełnianym przez rodziców jest fundowanie nastolatkowi pokoju z tzw. katalogu, czyli kropka w kropkę inspirowanego ofertą producentów mebli i wyposażenia. Owszem, to może się podobać (w końcu nad koncepcją pracował sztab projektantów), ale czy naprawdę nie stać Cię na odrobinę więcej? Zachęć swoje dziecko do tego, aby obudziło wyobraźnię i znalazło w sobie pokłady kreatywności. Wspólnie zaprojektujcie pokój, który będzie inny niż wszystkie. Może nie idealny, może nie wyposażony w meble z najwyższej półki, ale przynajmniej JAKIŚ.

W tym pokoju musi być widać Twoje dziecko. Jego pomysły, gust, samodzielne wybory. Aby osiągnąć efekt niepowtarzalności zainteresuj się produktami handmade. Znajdziesz je w naszym sklepie, ale nie tylko – także na pchlich targach czy na lokalnych wystawach. Oczywiście takie przedmioty są droższe, ale przecież nie musisz od razu wypełniać całego pokoju nastolatka dziesiątkami dodatków. Jakość jest ważniejsza od ilości.

A jeśli Twojemu dziecku daleko jeszcze do bycia nastolatkiem, zajrzyj do naszego artykułu, w którym podpowiadaliśmy, jak ciekawie urządzić pokój dla maluszka.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading