Urządzamy stylowe mieszkanie krok po kroku

Plan jest ambitny. Postanowiłaś samodzielnie urządzić swoje mieszkanie i koniecznie chcesz, aby było ono niebanalne, oryginalne, po prostu Twoje. Super! Pamiętaj jednak, że to nie będzie wcale takie proste. Urządzanie mieszkania można trochę porównać do tworzenia stylizacji na wielkie wyjście. Wymaga to planowania, wyobraźni, prób (wielu nieudanych), a końcowy efekt i tak może nie być idealny. Mimo to nie trać zapału. Pokażemy Ci, jak zabrać się do dzieła krok po kroku!

Krok 1. Ustal, w którym kierunku podążasz

Na tym etapie musisz się bardzo dokładnie zastanowić, jakie styl najbardziej Ci się podoba. Hygge? A może klasycznie skandynawski? Po wybraniu konkretnego stylu nie zmieniaj już decyzji i staraj się nie mieszać ze sobą różnych elementów, bo może wyjść z tego niepotrzebny chaos.

W poszukiwaniu interesującego Cię stylu czytaj blogi o wystroju wnętrz, przeglądaj katalogi, ale przede wszystkim stawiaj na indywidualizm – nie naśladuj!

Krok 2. Kartka i ołówek

Będzie Ci o wiele łatwiej trzymać się przyjętych założeń, jeśli naszkicujesz pożądany wygląd poszczególnych pomieszczeń. Nie masz takich umiejętności? Nic straconego. Po prostu bardzo dokładnie opisz słowami, co chcesz osiągnąć w konkretnych miejscach.

Przykład:

Kanapa musi być odsunięta od ściany o 15 centymetrów, dzięki czemu zmieści się przed nią szklany stolik.

Twoim przyjacielem na tym etapie będzie miara. Dokładnie zmierz wszystkie ściany i wnęki – nie zakładaj w ciemno, gdzie ustawisz kanapę, a gdzie komodę, bo może się okazać, że meble po prostu się w tych miejscach nie zmieszczą.

Krok 3. Zrób plan działania

Urządzając mieszkanie warto wiedzieć, za co należy się zabrać w pierwszej kolejności, a co lepiej zostawić sobie na koniec. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, gdy np. okaże się, że świeżo pomalowana ściana musi zostać częściowo skuta, aby doprowadzić zasilanie do niezbędnego kinkietu.

Plan musi być bardzo szczegółowy i uwzględniać ewentualne poślizgi. Jeśli wszystko zamierzasz zrobić sama, to dzięki planowi dużo łatwiej będzie Ci ogarnąć poszczególne zadania. Odhaczanie kolejnych punktów jest mega przyjemne!

Krok 4. Pomyśl niestandardowo

Masz w mieszkaniu jakieś brzydkie rury, bezsensowne wnęki i pokój o dziwnym kształcie? To świetnie! Właśnie takie elementy decydują o wyjątkowości Twojej prywatnej przestrzeni i warto je wykorzystać, aby dodatkowo podkreślić unikalny charakter mieszkania.

Rurę zawsze można pomalować na jakiś ciekawy kolor czy np. wykorzystać ją do zawieszenia lampek. Wnęka idealnie nadaje się do zrobienia regału na książki, a nietypowy kształt pokoju to idealna okazja, aby znaleźć i kupić oryginalne meble za półdarmo.

Krok 5. Zero spontanicznych zakupów

Trudno się przed tym powstrzymać, ale uwierz, że spontaniczne zakupy niemal na pewno będą nietrafione. Nie kupuj niczego przed skończeniem typowych prac wykończeniowych i dokładnym zmierzeniem wszystkich zakamarków. Wróć do kroku numer 2.

Krok 6. Kosztorys

Prawie byśmy zapomnieli o jednej z najważniejszych kwestii: urządzanie mieszkania kosztuje, dlatego musisz założyć jakiś budżet. Najlepiej do kwoty, która wstępnie zrodziła Ci się w głowie, dodaj jeszcze 20% – będzie bezpieczniej.

Pamiętaj przy tym, że wcale nie musisz kupować wielu nowych rzeczy. Odwiedź komisy meblowe, poszperaj po lokalnych pchlich targach, zajrzyj do antykwariatów i oczywiście wertuj serwisy ogłoszeniowe. Czasami można kupić stylistyczne rarytasy dosłownie za grosze.

Krok 7. Dodatki

Wybór dodatków to Creme de la Creme urządzania mieszkania. Jest to jednak także taki moment, gdy łatwo można popełnić proste błędy i w ten sposób zniweczyć wcześniejsze starania. Dlatego pozostań wierna wcześniejszym ustaleniom i jeśli coś nie pasuje do obranego kierunku, nie kupuj tego – nawet mimo świetnego wyglądu i jeszcze lepszej ceny.

Dodatki decydują o charakterze wnętrza, a także przydają się na co dzień – wymieńmy chociażby poduszki, narzuty, kocyki, poszewki, abażury etc. To drobiazgi, które od razu rzucają się w oczy. Dlatego poświęć dużo czasu na ich wybór i kieruj się nie tylko wyglądem, ale także jakością.

Gotowe! Mieszkanie urządzone i nareszcie możesz się delektować prywatną przestrzenią, stworzoną dokładnie tak, jak tego chciałaś. Brawo Ty!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading