Powrót do natury, czyli eko trend w designie

Eko design to bardzo ważny trend w stylizacji wnętrz, który pojawił się już dobrych kilkanaście lat temu. Jednak dopiero od niedawna przekonują się do niego osoby na co dzień niezwiązane z ruchami ekologicznymi i nieszczególnie interesujące się takimi rzeczami, jak recykling czy odnawialne źródła energii. W każdym razie nasze domy i mieszkania pod względem wystroju są coraz bardziej eko. Poznaj bliżej ten trend i przekonaj się, że Ty też możesz urządzić swoje cztery kąty w duchu powrotu do natury.

Eko design, czyli właściwie co?

To pojęcie można interpretować na wiele sposobów. Najbardziej popularny głosi, że eko design polega na wykorzystywaniu do dekorowania wnętrz przedmiotów z recyklingu lub takich, którym została nadana zupełnie nowa funkcja. Przykłady można mnożyć. Dziś coraz mniej osób dziwi się na widok stolika wykonanego ze starych palet, czy słoików po ogórkach pełniących rolę wazonów.

Eko design nie może być jednak utożsamiany z robieniem czegoś „na siłę” i tylko po to, aby móc pochwalić się swoim pomysłem na Instagramie. Bardzo ważnym elementem tego trendu jest bowiem to, że otaczające nas przedmioty powinny być nie tylko estetyczne, ale też użyteczne. Chodzi o to, aby nie wydawać pieniędzy na ozdóbki i tzw. bibeloty, który są zbiorowiskiem kurzu, a prędzej czy później i tak trafią do śmieci.

Eko design przewiduje ponadto znaczne przedłużenie „życia” przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. To akurat bardzo mądre podejście, które znali nasi rodzice i dziadkowie, a my o nim masowo zapomnieliśmy. Coś się zepsuło? Zamiast oddać to do naprawy, po prostu kupujemy nową rzecz. W ten sposób rosną kolejne hałdy śmieci, a my wciąż narzekamy na brak oszczędności.

Zaproś naturę do domu. Dosłownie!

Eko design dla wielu osób może oznaczać takie urządzenie mieszkania czy domu, aby wszystko w nim kojarzyło się z naturą. Można to osiągnąć i to całkiem niedużym kosztem. Świetnym pomysłem jest chociażby wykonanie tzw. zielonej ściany. Na czym to polega?

Przygotowaną ścianę, np. w salonie czy w przedpokoju, pokrywa się mchem chrobotkiem reniferowym. Jest to rodzaj porostu ze Skandynawii, który nie jest rośliną, ale zachowuje jej pewne cechy. Świetnie chłonie wilgoć i oddaje ją w okresach suszy, co pozwala regulować wilgotność w domu. Znakomicie wycisza wnętrze no i oczywiście fantastycznie wygląda.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz pokryć całej ściany mchem chrobotkiem, wykonaj obraz z mchu – wystarczy przykleić porost na płótno czy dyktę i ozdobić ramą.

W ekologicznym wnętrzu nie może oczywiście zabraknąć roślin, naturalnego światła i świeżego powietrza. Dążenie do takiego stanu jest zatem nie tylko modne, ale też bardzo zdrowe.

Eko, czyli trwale

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że de facto wykorzystuje zasady eco designu w swoich wnętrzach. Ty także możesz być wśród nich! Jak to możliwe? Myślenie ekologiczne polega na umiejętnym korzystaniu z zasobów. Jeśli kupujesz elementy dekoracyjne bardzo wysokiej jakości, wykonane z naturalnych materiałów, to przyczyniasz się do ochrony naszej planety. Takie rzeczy po prostu posłużą Ci o wiele dłużej, a ich produkcja nie była w żaden sposób szkodliwa dla środowiska. Szczególnie mamy tutaj na myśli produkty handmade – przeczytaj nasz artykuł na ten temat i poznaj aż 7 powodów, dla których warto kupować rękodzieło.

Dziś wiemy już, że eco design nie jest przejściową modą, ale ważnym trendem, który ma coraz większe znaczenie w naszym codziennym życiu. Co o tym sądzisz? Która interpretacja eco designu najbardziej do Ciebie przemawia? Śmiało zostaw swój komentarz!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading