Oeko-Tex – co oznacza ten symbol i dlaczego powinnaś zwracać na niego uwagę?

 

Na pewno wiesz, jak bardzo promuje się dziś ekologiczny styl życia i bycie świadomym konsumentem. Coraz trudniej jest nam kupić cokolwiek bez wcześniejszego bardzo dokładnego poznania właściwości danej rzeczy. To z jednej strony zabija spontaniczność, ale z drugiej minimalizuje ryzyko, że będziemy korzystać z czegoś, co jest dla nas niezdrowe. I tak dochodzimy do Oeko-Tex, czyli bardzo ważnego standardu obowiązującego w branży tekstylnej i odzieżowej. Dlaczego powinnaś kupować rzeczy oznaczone tym symbolem? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym właściwie jest Oeko-Tex?

Oeko-Tex Standard 100, bo tak brzmi pełna nazwa, to certyfikat potwierdzający, że dany produkt tekstylny jest w 100% bezpieczny dla człowieka. Odzież lub np. pościel posiadająca Oeko-Tex nie może zawierać żadnych substancji drażniących, chemicznych czy mogących powodować uczulenia. Powołanie certyfikatu było pomysłem Österreichische Textil-Forschungsinstitut (ÖTI) oraz Forschungsinstitut Hohenstein.

Kupując tekstylia z certyfikatem masz zatem pewność, że nie znajdziesz w nich takich substancji, jak ołów, nikiel, chrom, formaldehyd czy większość szkodliwych pestycydów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy z produktem ma mieć kontakt skóra Twojego dziecka.

 

Klasy produktów Oeko-Tex Standard 100

Certyfikat jest przyznawany tekstyliom podzielonym na konkretne klasy. I tak:

  • Klasa I – obejmuje artykuły dla dzieci poniżej 3. roku życia, w tym: bieliznę, śpioszki, bieliznę pościelową, artykuły do łóżeczka, zabawki tekstylne itp.,
  • Klasa II – obejmuje bieliznę, koszule, bluzki, wyroby pończosznicze, pościel, wyroby frotowe itp.,
  • Klasa III – obejmuje produkty niemające bezpośredniego kontaktu ze skórą, w tym: kurtki, płaszcze, odzież wierzchnią,
  • Klasa IV – obejmuje produkty do dekoracji wnętrz i celów dekoracyjnych, jak: obrusy, firanki, materiały obiciowe.

 

Dlaczego warto kupować tekstylia z certyfikatem?

Odpowiedź jest oczywista: ponieważ takie produkty są najbezpieczniejsze dla Twojej skóry oraz skóry Twojego dziecka. Żyjemy w czasach wszechobecnej chemii, dlatego naprawdę dobrze jest ograniczać kontakt ze sztucznymi dodatkami, które są przyczyną epidemii alergii i problemów skórnych.

Nie łudź się, że stosując dobre proszki i płyny do płukania zapewnisz sobie pełne bezpieczeństwo. Jeśli ubranie czy pościel zostały wykonane z fatalnego materiału, zawierającego substancje chemiczne, w tym zapachowe, to takie tekstylia mogą wywoływać podrażnienia i to nie tylko skórne, ale także układu oddechowego.

 

Gdzie można kupić rzeczy z certyfikatem?

Prawdziwą kopalnią jest oczywiście Internet. Każdy odpowiedzialny sprzedawca umieści informację o certyfikacie Oeko-Tex w opisie produktu, który spełnił surowe kryteria certyfikacji. Jeśli natomiast kupujesz w sklepach stacjonarnych, to zawsze zapytaj o certyfikat.

Oczywiście rzeczy spełniające standard Oeko-Tex są zwykle droższe od tych bez certyfikatu, ale coś za coś. Chcąc mieć pewność, że spanie w konkretnej pościeli czy noszenie danej koszulki nie będzie miało negatywnego wpływu na Twoje zdrowie, po prostu musisz sięgnąć nieco głębiej do kieszeni. Ostatecznie to i tak się opłaca, bo leki antyalergiczne są drogie i nie zawsze skuteczne.

 

Pamiętaj!

Produkty z certyfikatem Oeko-Tex kupisz też w sklepie majunto. Informacja o tym zawsze znajduje się w opisie, któremu możesz zaufać.

Zwracasz uwagę na to, czy rzeczy, które kupujesz, spełniają standard Oeko-Tex? A może nigdy wcześniej o tym nie słyszałaś? Daj znać w komentarzu i weź udział w dyskusji na Facebooku!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading