Masz mały salon? Podpowiadamy, jak go sprytnie zaaranżować!

Salon kojarzy się nam z przepastnym pomieszczeniem, które daje ogromne możliwości w zakresie aranżacji wnętrza. Większość z nas musi się jednak zadowolić posiadaniem tzw. dużego pokoju w mieszkaniu. Słowo „dużego” jest tutaj trochę na wyrost, bo z reguły mamy do dyspozycji 15-20 metrów kwadratowych. Nawet tak relatywnie niewielką powierzchnię można jednak zaprojektować w taki sposób, aby była zarówno efektowna, jak i praktyczna. Podpowiadamy, jak sprytnie zaaranżować mały salon.

Porządek przede wszystkim

Urządzanie małego salonu bezwzględnie należy rozpocząć od gruntownych porządków. Dobrym pomysłem będzie wyniesienie wszystkich mebli i dodatków, odświeżenie pomieszczenia (pomalowanie ścian, wypucowanie podłóg, ewentualnie wycyklinowanie parkietu). Następnie możesz zacząć stopniowe aranżowanie „gołej” przestrzeni.

Dobrze się zastanów, które meble i dodatki chcesz koniecznie zachować, a z którymi możesz się bez żalu pożegnać. Nie kieruj się sentymentami, a wyłącznie kwestiami estetycznymi i praktycznymi. Jeśli dany fotel za nic nie pasuje do planowanego wystroju, przenieś go do innego pomieszczenia lub sprzedaj. Za uzyskane pieniądze kupisz sobie coś ładniejszego.

Uporządkowane pomieszczenie natychmiast wyda Ci się większe i bardziej ustawne. To rewolucyjny sposób, ale przecież zależy Ci na diametralnej zmianie wyglądu salonu, prawda? Ostre cięcie czasami jest niezbędne!

Dobór kolorów

Mały salon może wydać się o wiele większy, jeśli zastosujesz kilka sprytnych trików. Przede wszystkim postaw na jasne kolory ścian i śnieżnobiały sufit. To optycznie powiększy pomieszczenie. Odsłoń też okna, aby do środka wpadło więcej naturalnego światła.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, promowanym przez czołowych designerów, jest umieszczenie na jednej ze ścian fototapety 3D. Taki trójwymiarowy obraz spowoduje, że pomieszczenia od razu wyda się większe.

Jeden styl

Dobrze radzimy, abyś przed rozpoczęciem remontu czy przemeblowania dobrze zastanowiła się nad tym, jaki styl właściwie chcesz osiągnąć. Przeczytaj artykuły na naszym blogu, w których prezentujemy najciekawsze trendy i motywy przewodnie. Jeśli któryś wpadnie Ci w oko i stwierdzisz, że to jest właśnie to, w czym będziesz się czuła najlepiej, trzymaj się swojego wyboru.

W małym salonie nie należy mieszać ze sobą wielu stylów, bo to zawsze doprowadzi do chaosu i wrażenia przypadkowości. Dodatki, meble i kolory zaczną się ze sobą zlewać, tworząc coś, co spowoduje narodzenie się pytania: „co autor miał na myśli?”

Im mniej, tym lepiej

Jeśli masz mały salon, to urządzając go musisz przede wszystkim pamiętać o tym, by nie dopuścić do jego ponownego zagracenia. Kieruj się prostą zasadą: lepiej wybrać 1-2 dodatki wysokiej jakości, niż wydawać pieniądze na 15 różnych rzeczy, które nie mają żadnego stylu. Omijaj szerokim łukiem markety meblowe, bo wyjdziesz z zakupów obładowana przedmiotami, które niepotrzebnie zajmą i tak ograniczone miejsce.

Uwielbiasz dodatki i nie wyobrażasz sobie bez nich swojego salonu? Pamiętaj, że niekoniecznie muszą się one znaleźć na podłodze. Wykorzystaj ściany, sofę (poduszki, narzuta), nawet sufit, pod którym może zawisnąć bardzo efektowna lampa z ciekawym abażurem. W ten sposób wykorzystasz niezagospodarowaną przestrzeń i unikniesz zagracenia podłóg, co utrudniłoby korzystanie z salonu.

Mały salon to wyzwanie dla designera, szczególnie początkującego. Kieruj się zasadami, o których przeczytałaś w naszym poradniku, a na pewno efekt będzie świetny.

 

TEENAGER COLLECTION
TEENAGER COLLECTION

Masz własne sposoby na sprytne zaaranżowanie niewielkiej powierzchni w mieszkaniu? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu i na naszym Facebooku!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading