Coś dla odważnych! Czy styl gotycki da się lubić?

Styl gotycki kojarzy się przede wszystkim z mrocznością, przytłaczającą atmosferą i ekstrawagancją. No, może jeszcze ze słynnym festiwalem w Bolkowie i Anją Orthodox. Przyznasz, że trudno tutaj wyczuć jakiekolwiek pozytywne konotacje z designem wnętrz. To jednak tylko złudzenie. W rzeczywistości styl gotycki jest bardzo interesującym trendem, po który coraz odważniej sięgają projektanci. Czy to wybór dla Ciebie? Przekonaj się!

Styl gotycki…

Szukamy odpowiedniego słowa, którym można go najkrócej określić i chyba je znaleźliśmy: fascynujący. Taki właśnie jest styl gotycki, którym zachwycają się architekci, designerzy i zwykli ludzie chcący mieszkać w niebanalnych, bardzo eleganckich wnętrzach.

Nie ma wątpliwości, że nie jest to propozycja dla każdego. Jeśli ciemne kolory i przytłaczająca atmosfera nie są Twoją domeną, to możesz w tym miejscu skończyć czytanie tego wpisu i zajrzeć do innych artykułów – np. o stylu boho, który jest całkowitym przeciwieństwem gotyku.

Wciąż tu jesteś? Świetnie! W takim razie przekonaj się, że styl gotycki wcale nie musi być aż tak nieprzyjazny, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Nie mroczno, ale magicznie

Nieuczciwie byłoby pisać o stylu gotyckim jedynie w kontekście ciemnej kolorystyki i przyciężkich dodatków. Umiejętne korzystanie z designu inspirowanego dokonaniami dwunastowiecznych architektów (styl narodził się we Francji) pozwala osiągnąć zachwycające efekty. Dla miłośników takich klimatów gotyk ma znamiona czegoś magicznego, tajemniczego, a już na pewno niebanalnego. Wnętrza urządzone „po gotycku” intrygują.

Najważniejsze jest to, aby nie przesadzić z dodatkami i ciemną kolorystyką, ponieważ efekt będzie bardzo przytłaczający. Oczywiście czerń jest nieodzowna, ale można – a wręcz należy – zestawiać ją ze złotem, srebrem i bielą. Takie połączenia prezentują się bardzo elegancko, budują pewną dramaturgię we wnętrzu i nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Gotyckie dodatki

Gotyk to przepych i wykończenie na bardzo wysoki połysk – dosłownie i w przenośni. Dlatego wszystkie dodatki muszą prezentować świetną jakość, być masywne i od razu rzucać się w oczy. Tutaj nie ma miejsca na żadne przypadkowe wybory.

Podstawą stylu gotyckiego są oczywiście masywne meble, koniecznie wykonane z ciemnego drewna. W takim wnętrzu znakomicie będzie prezentować się elegancka sofa bez funkcji spania. Nowoczesny narożnik oczywiście odpada. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić takiej aranżacji, to po prostu pomyśl o średniowiecznych komnatach przedstawianych w filmach.

Na liście dodatków nie może oczywiście zabraknąć bardzo okazałych żyrandoli i lamp. Powinny być one w kolorze czarnym lub złotym, koniecznie z bogatymi zdobieniami. Do kompletu warto jeszcze wybrać okazałe zegary, obrazy w grubych ramach i lustra. Tak, w tym stylu naprawdę dużo się dzieje.

Dla kogo?

Trudno jest nam sobie wyobrazić styl gotycki w małym mieszkanku. Nie chodzi nawet o względy estetyczne, ale czysto praktyczne. Ciemna kolorystyka, kotary na oknach, mnóstwo dodatków – to wszystko sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. Dlatego naturalnym „środowiskiem” dla gotyku są duże domy i obszerne salony, gdzie naprawdę można poszaleć z aranżacją.

Jeśli upierasz się przy zastosowaniu stylu gotyckiego w mieszkaniu o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych, to pamiętaj przynajmniej o kilku podstawowych zasadach. Ściany pomaluj na jasny kolor – może to być biel lub szary. Taka barwa stworzy dobre tło dla ciemnych dodatków. Z nimi jednak też nie przesadzaj, bo w przeciwnym razie całkowicie zdominują one pomieszczenie, przez co wnętrze będzie sprawiać wrażenie zagraconego.

Styl gotycki jest nierozerwalnie związany z cegłą, dlatego jeśli nie przepadasz za ciemnymi kolorami i przesadnymi zdobieniami, a chcesz mieć w domu coś efektownego, wykończ jedną ze ścian w salonie płytkami imitującymi gołą cegłę.

Co sądzisz o stylu gotyckim? Jest idealny dla Ciebie, a może jednak to nie Twój klimat? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading