Biuro w domu? Super pomysł! Jak je urządzić z głową?

Praca zdalna to coraz popularniejsza forma zatrudnienia i duży atut dla pracownika. Nie trzeba przyjeżdżać do biura, stać w korkach, spieszyć się, malować etc. W domach często pracują też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale pod jednym względem jest bezkonkurencyjne: zapewnia olbrzymią wygodę. Jeśli Ty także pracujesz w domu lub się do tego przymierzasz, musisz pomyśleć o wydzieleniu przestrzeni tylko dla siebie. Jak urządzić biuro w domu? Podpowiadamy!

Biuro to nie gabinet!

Oba określenia bywają używane zamiennie, a tak naprawdę oznaczają coś zupełnie innego. Gabinet to ekskluzywne pomieszczenie w domu, przeznaczone głównie dla mężczyzny, w którym można przyjąć partnerów biznesowych poza godzinami pracy, omawiać ważkie tematy czy w spokoju dokończyć jakiś projekt. Gabinet służy jednak wyłącznie do pracy okazjonalnej, dlatego mogą się w nim znajdować różne inne rzeczy, np. związane z hobby właściciela.

Domowe biuro natomiast służy do pracy stałej, etatowej, dlatego urządzając je w pierwszej kolejności trzeba myśleć o względach praktycznych, a dopiero w drugiej o estetyce (w przypadku gabinetu jest odwrotnie). Biuro powinno umożliwić przyjęcie klienta w schludnych warunkach czy np. przeprowadzenie prezentacji. Tutaj jednak ograniczenie – praktycznie zawsze – stanowi powierzchnia.

Nie oszukujmy się. Większość osób pracujących w domu wydziela dla siebie niewielką przestrzeń z salonu, kuchni czy sypialni. Na dłuższą metę jest to niestety bardzo niewygodne i prowadzi do zaburzenia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym (tzw. work-life balance). Dlatego chcąc pracować w domu postaraj się stworzyć miejsce o charakterze wyłącznie biurowym.

Zastanów się, jaki model pracy najbardziej Ci odpowiada

Znamy osoby, które mają tak doskonałą podzielność uwagi, że mogą pracować efektywnie dosłownie wszędzie: w pociągu, autobusie, kawiarni czy na kanapie w salonie, przy okazji zerkając na telewizor. Inni niestety potrzebują idealnej ciszy. Jeszcze inni najlepiej mobilizują się w towarzystwie ludzi – tej grupie nie polecamy pracy w domu.

Organizacja domowego biura tak naprawdę jest wypadkową tego, w jakim modelu Ty czujesz się najlepiej. Być może należysz do grona tych, którzy świetnie poradziliby sobie z pracą nawet przy dźwięku silnika samolotu. W takiej sytuacji docelowe biuro nie jest wcale potrzebne, bo wystarczy sofa w salonie czy kuchenny stół.

Jeśli jednak musisz czuć pewien rygor pracy i mimo wszystko lubisz atmosferę biura, to zdecydowanie zorganizuj sobie kącik roboczy w mieszkaniu lub w domu. Jeśli możesz wygospodarować dla siebie osobne pomieszczenie, to jesteś w idealnej sytuacji.

Utylitarność…

Nie ma co dorabiać wielkiej filozofii do idei biura: ma być ono przede wszystkim praktyczne i sprzyjać pracy. Dlatego koniecznie musisz mieć biurko lub przynajmniej blat roboczy, na którym postawisz laptop/monitor, drukarkę i podstawowe przybory.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to w Twoim domowym biurze nie może zabraknąć miejsca na choćby niewielki regał. Będziesz na nim stawiać segregatory z fakturami, umowami i innymi dokumentami.

Bardzo ważne jest to, aby w biurze było jasno. Dzięki temu będzie Ci się wygodniej pracować, zaoszczędzisz też na prądzie. Dlatego wybierz miejsce z oknem, które nie powinno być zasłonięte żadnymi firankami czy tym bardziej kotarami. Znacznie praktyczniejsze są zwykłe zwijane roletki.

ale i estetyka

Dlaczego chcesz pracować w domu? Bo to wygodne? Pełna zgoda, ale jest coś jeszcze. Takie rozwiązanie sprawia, że praca może dawać jeszcze więcej radości. Wiele osób na pewno Ci zazdrości, że możesz wykonywać obowiązki we własnych czterech ścianach. Jednak aby czerpać z tego pełną satysfakcję musisz zadbać o estetyczny wygląd gabinetu.

To Twoje i tylko Twoje miejsce do pracy. Nikt nie narzuci Ci wystroju, dlatego spokojnie możesz zaszaleć (a nawet Cię do tego zachęcamy). Chcesz mieć zieloną ścianę? Proszę bardzo. Marzysz o surowym murze lub fototapecie? Żaden problem. Chcesz mieć taką lampę? Ty wyznaczasz zasady.

Podsumowanie będzie krótkie. Urządzając domowe biuro pamiętaj o podstawowych zasadach związanych z utylitarnością, ale jeśli chodzi o wystrój, to pozwól sobie na więcej swobody. Oczywiście o ile metraż mieszkania/domu Ci na to pozwala. Powodzenia w tym, co robisz!

Discover more from majunto

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading